top of page

Věděli jste že...

"Stalking" původně označoval v řeči lovců stopování tedy přiblížení se k lovné zvěři. A první zmínky o tomto činu máme z 18. Stol. Kdy se psychiatr Pinel zabýval tzv. erotomanii  (nadměrná touha po sexuálních aktivitách), která úzce souvisí se stalkingem. Ve 20. Stol. dochází ke změně názoru, kdy se pronásledování  stává problémem s vazbou na kriminalitu.

u6fGPFDW_400x400.jpg

Dánsko bylo první zemí, která měla zákon týkající se stalkingu, který se poprvé objevil jako návrh v jejich trestním zákoníku v roce 1912.

Zamysleli jste se nad tím jaké nebezpečí vám hrozí v důsledku neuváženého zveřejňování vašich životu a životů vašich blízkých na internetu?

1_cAVHZS6tKpXQVWeYGPhMIQ.jpeg

Proč u nás také nejsou jednotky se zaměřením na stalking?

Jednotky se zaměřením na pronásledování v zahraničí.
 
První policejní útvar vznikl před 14 lety v USA v Los Angeles tedy roku 1990 jednotka ‘‘Threat Management Unit‘‘ jako reakce na vraždu herečky Schaefferové stalkerem. Dnes zde pracuje 10 specialistů na plný úvazek a ročně zpracovávají 200 případů. A v San Diegu roku 1994 pracovní skupina, která sdružuje policisty, právníky, ale i psychology a společně řeší konkrétní živé případy obětí a jak zastavit jejich pronásledování.

KYBERSTALKING

Internet nahradil komunikaci mezi lidmi a zpřístupnil jim informace a kontakty o druhých.

stalk.jpg

Pronásledování, monitorování a kontaktování jiných lidí, s tímto chováním se můžeme běžně setkat prostřednictvím emailu, Messengeru nebo různých sociálních sítí.

sociální sítě jsou nejčastěji využívané k monitorování intimního života expartnerů.

Výzkumy naznačují, že počty případů kybestalkingu mohou narůstat a to proto, že internet poskytuje bezpečné prostředí, kde může pachatel skrývat svou totožnost nebo předstírat, že je někdo úplně jiný. Toto umožňuje pachateli navázat kontakt prakticky s kýmkoliv, kdo má přístup na internet.

stalking-photo.jpg
cosa-è-lo-stalking.jpg

pachatel

Chování oběti nemá na spuštění pronásledování vliv, problém je v pachateli.

Muži se uchylují k obtěžujícímu pronásledování, protože neumí řešit vztahové problémy, ženy naopak volí pronásledování programované a kontrolované, když vezmeme v potaz například erotomanií zjistíme, že postihuje muže všech věkových kategorii, ale u žen až kolem čtyřicátého roku věku a výše.

OBĚŤ

Obětí se může stát kdokoli a kdekoli. V České republice je to každá 4 žena a 8 muž co se setkali s nebezpečným pronásledováním

psychické projevy:

úzkost, podrážděnost, poruchy spánku, neklid, zhoršení kvality života?

finanční projevy:

Nedostatek peněz kvůli dalšímu přestěhování se nebo kvůli prostředkům k zajisštění bezpečnosti?

pracovní projevy:

zhoršení pracovního výkonu, nesoustředění se nebo změna práce?

sociální projevy:

izolace od vnějšího světa?

nechuť k navazování vztahů?

strach z neznámého?

bottom of page